چند توصیه مفید در سفر به دبی

 

بهترین زمان سفر به دبی , ایمنی در سفر و توصیه های سلامتی و مسافرت زنان و بچه ها و معلولین به دبی از موارد بررسی شده در این مطلب است

 

زمان مناسب برای سفر

بهترین زمان برای مسافرت به دبی، اواسط پاییز تا اواسط بهار (نوامبر تا اپریل) می باشد که هوا در این مدت خنک تر می باشد. در سایر ایام سال، هوا بسیار گرم می باشد به حدی که در تابستان، دمای هوا گاهی به 50 درجه سانتیگراد (122 درجه فارنهایت) نیز می رسد (وضعیت آب و هوای دبی در طول سال). نکته دیگر در انتخاب زمان مسافرت، توجه به زمان ماه رمضان می باشد. در این ماه، افراد اجازه خوردن و نوشیدن در مکان های عمومی را ندارند. در سال 1383 (2004)، ماه رمضان از حدود 25 مهرماه (16 اکتبر) آغاز می شود و تا 25 آبان ماه (14 نوامبر) ادامه می یابد. نرخ هتل ها در طول مدت ماه رمضان و ماه های گرم سال تا 70% کاهش می یابد. نکته مهم دیگر، توجه به تعطیلات رسمی دبی می باشد. در دبی بعضی از تعطیلات (عیدها) که در تقویم رسمی یک یا دو روز تعطیل می باشند، تا چندین روز جشن گرفته می شوند. (تقویم تعطیلات رسمی در دبی) .

ایمنی در سفر

آمار جرم وجنایت در دبی بسیار پایین است. با این حال بهتر است احتیاط لازم را به عمل آورید. اداره پلیس دبی بخشی تحت عنوان پلیس توریست دائر نموده است که کمک شایانی به رفع مشکلات مسافران می نماید. در اینجا چند توصیه به شما داریم. از مدارک مهم خود مانند پاسپورت و ویزا یک فتوکپی تهیه کرده و در اطاق محل اقامت خود نگهداری نمایید. اشیاء باارزش و قیمتی خود را در جای امنی در اتاق هتل محل استقرار خود بگذارید یا نزد مسئولین هتل به امانت بگذارید. در جاهای شلوغ و پر رفت و آمد بیشتر مواظب پول و کیف خود باشید. از حمل مبلغ زیادی پول و چک بپرهیزید. به اشخاص غریبه اطمینان نکنید. در هنگام عبور از عرض خیابان مراقب باشید و حتی المقدور از خط کشی عابر پیاده استفاده کنید و تا توقف کامل اتومبیل ها، از عبور خودداری کنید. قبل از اینکه اقدام به رانندگی کنید، با قوانین رانندگی در دبی آشنا شوید و قبل از حرکت، از داشتن بیمه بدنه و شخص ثالث اتومبیل خود مطمئن شوید.

توصیه های سلامتی

کیفیت خدمات پزشکی در دبی خوب می باشد ولی هزینه درمان بسیار بالاست. لذا داشتن یک بیمه خصوصی برای کسانی که زیاد به دبی مسافرت می کنند، توصیه می شود. مسافران می توانند در مواقع ضروری و اورژانس، از سرویس درمانی بیمارستانهای دولتی شهر استفاده نمایند. بیمارستان ایرانی ها نیز یکی از بیمارستانهای خوب شهر می باشد که در خیابان الوصل در بردبی قرار دارد. در دبی تقریبا هیچ بیماری واگیردار یا خطرناکی دیده نمی شود. اما به دلیل شدت گرما در تابستان، می بایست با قرار نگرفتن در مقابل تابش مستقیم نور آفتاب، نوشیدن آب فراوان و نوشیدنیهای انرژی زا و خوردن نمک بیشتر از ابتلا به بیماری گرمازدگی جلوگیری کرد. در هوای گرم دبی و بویژه در تابستان، حتما از کرم های ضدآفتاب، عینک آفتابی مناسب و کلاه یا چتر استفاده کنید تا از صدمات وارده به پوست جلوگیری کنید.

مسافرت زنان به دوبی

زنان مجرد در مسافرت به دبی ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند. به دستور شیخ محمد، عکس مردانی که برای زنان ایجاد مزاحمت کنند، در روزنامه های محلی چاپ می شود. به زنان مجرد توصیه می شود از پوشیدن لباسهای تنگ و چسبان خودداری کنند و از اقامت در بعضی از هتل های کم ستاره در برخی از نقاط شهر بپرهیزند و از حضور در سواحل عمومی در ساعات خلوت روز یا شب اجتناب کنند. در صورت برخورد با هر گونه مزاحمتی، فورا پلیس را در جریان قرار دهند.

مسافرت با بچه ها

 دبی مکان و مقصد بسیار جالبی برای کودکان است. پارکهای زیبا و مراکز تفریحی فراوان ویژه کودکان لحظات شیرینی را برای کودکان به ارمغان می آورند. در زمان برگزاری فستیوال خرید یا جشنواره تابستانی نیز، برنامه های بسیار جالبی برای کودکان تدارک دیده می شود. اکثر هتل ها سرویس های مخصوص کودکان را ارائه می کنند و در رستورانها نیز منوی مخصوص کودکان وجود دارد. معمولا در همه جا تخفیف ویژه برای کودکان در نظر گرفته می شود.

مسافرت معلولین

اکثر هتل های پنج ستاره خدمات ویژه معلولین را ارائه می کنند ولی در سایر نقاط شهر و بویژه در نقاط دیدنی از این امکانات خبری نیست. فرودگاه دبی نیز این خدمات را داراست. تعدادی تاکسی ویژه معلولین نیز در دبی به این افراد در جابجایی کمک می کنند (تاکسی ها در دبی). محل های پارک ویژه معلولین نیز در اکثر نقاط در نظر گرفته شده است اما رانندگان دیگر معمولا این محل ها را اشغال می نمایند.

پوشش مناسب در دوبی

با توجه آزادی موجود در دبی، استفاده از هر نوع پوششی در دبی آزاد است اما با توجه به باور های مردم و وجود پاره ای حساسیت ها، بهتر است از پوشیدن لباسهای کوتاه و چسبان بویژه در مناطق بومی نشین که باعث جلب توجه می شود، اجتناب کنید. معمولا لباسهای نازک تابستانی برای تمام فصول کافی می باشد ولی در بعضی از غروب ها و شبهای زمستان (بویژه هنگام وزش شدید باد و گاهی طوفان شن)، به همراه داشتن لباسی گرمتر مفید خواهد بود. در بعضی از مکان های سرپوشیده نیز به دلیل سرمای تولید شده توسط سیستم های برودتی محل، یک ژاکت یا پلیور به همراه داشته باشید. در طول روز به علت تابش شدید آفتاب، استفاده از یک عینک آفتابی مناسب به همراه کلاه (و یا چتر) لازم می باشد.
/ 1 نظر / 588 بازدید
Emoe

S@l@m Khoby azizam webe bahali dare va jazab en matn akharitam ke kheyli ziba bod eyval baba rasi azizam age vagt karde be en anjomanam ye sare bezan va hatman ozv sho kheyli hal mikonim ba ham tafrih eshgo hal hameche kal kal hamechi golam montazeretama by ta hi felan