توصیه های سفر به بلغارستان

نمایه

 کشور بلغارستان در نیمکره شمالی و شرقی، در جنوب شرقی قاره اروپا و در غرب دریای سیاه واقع گردیده و با کشورهای رومانی در شمال، یوگسلاوی در غرب و ترکیه و یونان در جنوب همجوار می باشد.

پایتخت این کشور شهر صوفیا است و از شهرهای مهم آن می توان پلوودیف، وارنا، روسه و بورگاس را نام برد.

زبان رایج این کشور بلغاری است  که با خط سیریلی نوشته می شود. مذهب عموم مردم این کشور مسیحی ارتدوکس و 9 درصد مسلمان می باشد.

ایمنی و امنیت

1- جرائم کوچک و خیابانی نظیر کیف قاپی و جیب بری معمول بوده و این موارد اغلب توسط کودکان انجام می گیرد. بنابراین اتباع جمهوری اسلامی ایران ضمن رعایت جوانب احتیاط باید مراقب اشیاء ارزشمند و مدارک مسافرتی خود باشند.

2- باتوجه به وقوع مواردی از زورگیری و سرقت همراه با خشونت از ترددد در مکانهای کم رفت و آمد خصوصا در شب و درمحل های بدون چراغ اجتناب نمائید.

3- سرقت اتومبیل حتی از پارکینگ هتل های بزرگ محتمل است و مسافرین ایرانی لازم است دراین رابطه اقدامات ایمنی نظیر قفل اتومبیل را رعایت نمایند. همچنین باید مطلع باشید که درصورت سرقت اتومبیل اجاره ای از شما، لازم است قبل از خروج از این کشور کلیه هزینه های مربوطه را پرداخت نمائید.

4- هرگز وسایل و اشیاء ارزشمند خودرا در داخل اتومبیل رها نکنید.

5- به هیچ وجه خوراکی یا آشامیدنی ( مثل قهوه ) را از افراد ناشناس تحت هیچ عنوانی قبول نکنید، زیرا مواردی گزارش گردیده است که سارقین پس از بی هوش کردن اتباع خارجی پول و مدارک آنها را به سرقت برده اند.

قوانین، آداب و رسوم

1- قوانین این کشور در رابطه با جرائمی نظیر حمل یا استعمال داروهای ممنوعه و از جمله مواد مخدر و روان گردان بسیار سخت گیرانه است.

2- برای رانندگی در بلغارستان می باید گواهینامه ملی این کشور یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از 160 کشور جهان رانندگی نمایند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. اضافه می نماید متقاضیان این نوع گواهینامه می توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.

3- به علت عدم وجود قرارداد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.

4-  چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده 36 کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و. مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.

الزامات ورود و اقامت

1- لازم است در زمان ورود به این کشور اظهار نامه ارزی  که دراختیار شما قرار داده اند به دقت تکمیل نمائید. دقت نمائید این اظهار نامه توسط مامورین فرودگاه مهر شود تا در زمان خروج دچار مشکل نشوید.

 بهداشت

1- بنابراعلام سازمان بهداشت جهانی امکان ابتلا به بیماریهای زیر در این کشور وجود دارد:

هپاتیت A

تب تیفوئید

2- توصیه می گردد در صورت سفر به این کشور از تسهیلات مربوط به بیمه مسافر استفاده نمائید. البته باید گفت بیمه های موجود تنها برای موارد پیش بینی نشده بوده و نمی توان از تسهیلات آن برای درمان بیماری های خاص بهره برد.

3- لازم است قبل از سفر به این کشور کنترل نمائید واکسن های چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) خصوصا اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماری های تب زرد، تب تیفوئید و هپاتیت نوع A و B واکسینه نمائید.

4- با توجه به وجود بیماری های مسری نظیر هپاتیت B  و ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز نمائید.

5- سعی نمائید در تهیه خوراک و آب مناسب (ترجیحا آب بسته بندی) دقت نمائید.

6- جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از جدول مربوط به بیماری های موجود در این کشور می توانید به سایت بهداشت جهانی:  www.who.int/countries/en/ مراجعه نمائید.

 

شرایط سفر و اطلاعات سودمند

1- خرید از فروشگاههای این کشور با پول آن لیو صورت می گیرد ولی ارزهای خارجی نظیر دلار و یورو نیز قابل قبول است. لازم به ذکر است بانک بلغاری یونایتد وظیفه انتقال پول در خارج کشور را برعهده دارد.

2- اتوبوس ها، ترن ها و سایر وسایل نقلیه عمومی ارزان ولی شلوغ است. باتوجه به امکان تحمیل هزینه های مضاعف توسط رانندگان به مسافرین فقط در تاکسی های آرم دار استفاده نمائید.

3- در بدو ورود به این کشور چنانچه در صوفیا اقامت نمودید، سعی کنید در اولین زمان ممکن آدرس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را که به همین منظور در اختیار شما قرار گرفته است، پیدا نمائید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز به مراجعه، دچار مشکل نشوید.

4- درخصوص خرید ازفروشگاههای بزرگ این کشور توصیه می گردد تا هنگام خروج نهایی از فروشگاه، رسید خرید را دراختیار داشته باشید تا درصورت کنترل امنیتی و تقاضای رسید بتوانید آن در اختیار مأمورین فروشگاه قرار دهید.

5- چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت نمائید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهاد های مربوطه به نحو موثرتری پیگیری نمائید.

 

/ 0 نظر / 206 بازدید