جوان​ها بخوانند: ۵کلید تداوم ازدواج با عشق

جوان​ها بخوانند: ۵کلید تداوم ازدواج با عشق
3مرتبه ازدواج کرده‌ام و هر بار فکر کردم این یکی دیگر فوق‌العاده است اما هربار، به گونه‌ای از هم پاشید. من آدم باهوشی هستم. شغل موفقی هم دارم؛ اما قادر به فهمیدن این موضوع نیستم که چرا؟ چرا ازدواج‌هایم دوام نمی‌آوردند؟
خبرآنلاین: 3مرتبه ازدواج کرده‌ام و هر بار فکر کردم این یکی دیگر فوق‌العاده است اما هربار، به گونه‌ای از هم پاشید. من آدم باهوشی هستم. شغل موفقی هم دارم؛ اما قادر به فهمیدن این موضوع نیستم که چرا؟ چرا ازدواج‌هایم دوام نمی‌آوردند؟

«پنج زبان عشق» یکی از پرفروش‌ترین کتابهای آمازون نوشته گری چپمن با ترجمه‌ حمیده جاهد از سوی نشر آموت منتشر شد؛ کتابی که تاکنون به 38 زبان زنده دنیا ترجمه شده و یکی از پنج کتاب پرفروش لیست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز و یکی از 50 کتاب پرفروش سایت آمازون آمریکاست.
 
در فصل اول کتاب آمده است: «گفت: «سه مرتبه ازدواج کرده‌ام و هر بار پیش از ازدواج، فکر کردم این یکی دیگر فوق‌العاده است. اما هربار، به گونه‌ای از هم پاشید. من آدم باهوشی هستم. شغل موفقی هم دارم؛ اما قادر به فهمیدن این موضوع نیستم که چرا؟ چرا ازدواج‌هایم دوام نمی‌آوردند؟»

دکتر چپمن با روایت این خاطره از یک همسفر در یک سفر هوایی، در پاسخ می‌گوید: این دردسری است که گریبان‌گیر مردمان امروزی است، چه ثروتمند و چه فقیر و چه تحصیل‌کرده و چه بی‌سواد. کتابی که پیش رو دارید، به این موضوع می‌پردازد. به ندرت زن و شوهری وجود دارند که زبان عاطفی عشق یکسانی داشته باشند ما تمایل به سخن گفتن به زبان اولیه عشق خودمان را داریم و هنگامی که همسرمان برقراری ارتباطمان را درک نمی‌کند، گیج می‌شویم؛ ما عشق خود را ابراز می‌کنیم اما پیام به او نمی‌رسد زیرا با زبان خارجی صحبت می‌کنیم...وقتی پنج زبان عشق را کشف کردیم و زبان اولیه عشق خود و زبان اولیه عشق همسرمان را دریافتیم، نیازمند اطلاعاتی هستیم تا بتوانیم ایده‌ها را اجرا کنیم...اطمینان دارم که کلید تداوم ازدواج با عشق را کشف خواهید کرد؛ عشق پس از ازدواج نباید از بین برود اما برای زنده نگهداشتن آن باید تعداد بیشتری از ما برای یادگیری زبان دوم عشق تلاش کنیم باید زبان عشق همسرمان را بیاموزیم و از طریق آن عشق را ابراز کنیم...»

 

«گری چپمن» با زبانی ساده و قابل درک و با مثال‌های ملموس برای همگان به این موضوع پرداخته است. به اعتقاد نویسنده، رابطه‌ زناشویی به پنج اصل بنیادی تقسیم می‌شود. وی این اصول را «زبان عشق» نامیده است. او در این کتاب علاوه بر بیان 5 زبان عشق یعنی «کلمات تصدیقی، زمان ارزشمند، دریافت هدیه، خدمت کردن، تماس فیزیکی» در فصل‌های دیگر کتاب به این موضوعات می‌پردازد:«فهمیدن زبان اولیه عشق خودتان، تفاوتهایی که عشق ایجاد می‌کند، پرنگهداشتن مخزن عشق، عاشق شدن و...»


نویسنده همچنین در هر فصل یک پرونده واقعی از مشاوره زوج‌های جوان را برای درک بهتر مطالب گنجانده و در پایان هر فصل با بخشی به نام «نوبت شما» تکالیف تمرینی برای مخاطب تعیین می‌کند.


بر اساس این گزارش، در بخشی از فصل «زمان ارزشمند» می خوانیم:
اگر زبا عشق همسر شما زمان ارزشمند است: با یکدیگر در اطراف شهر و جایی که بزرگ شده‌اید قدمی بزنید و در مورد کودکی همسرتان از او سوالاتی بپرسید: چه خاطرات خوبی از کودکی‌اش دارد؟ چه خاطرهایی از زمان کودکی باعث ناراحتی‌اش می‌شود و...
از همسرتان درباره پنج فعالیتی بپرسید که از انجام دادن آن با شما لذت می‌برد. هر روز مقداری وقت بگذارید تا با هم در مورد اتفاقی که در آن روز افتاده حرف بزنید. وقتی بیشتر از گوش دادن به یکدیگر، وقت خود را در فیس‌بوک صرف می‌کنید قادرید به جای داشتن توجه همسرتان، توجه هزاران دوست را به سوی خود جلب کنید.

 

همچنین در فصل پنجم کتاب با عنوان «زبان عشق شماره 5» می‌خوانیم:
«از قدیم می‌دانستیم که تماس فیزیکی راه ابراز عشق است؛ پروژه‌های تحقیقی عظیمی در این زمینه درباره تحول کودک به این جمع بندی رسیده‌اند: بچه‌هایی که در آغوش گرفته شده‌اند. بغل شده‌اند و آنها را بوسیده‌اند از زندگی عاطفی سالم‌تری برخوردارند نسبت به آنهایی که برای مدت طولانی بدون تماس فیزیکی بودند...در ازدواج نیز تماس فیزیکی یک وسیله ارتباطی عشق است...برای برخی افراد تماس فیزیکی زبان اولیه عشق است و بدون آن احساس عشق نمی‌کنند...
اگر زبان اولیه عشق شما تماس فیزیکی است: هنگامی که از ماشین برای خرید پیاده می‌شوید، دستتان را دراز کرده و دستان همسرتان را بگیرید...وقتی باهم غذا می‌خورید بگذارید زانو یا پاهایتان دراز شده و به پاهای همسرتان تماس پیدا کند...وقتی همسرتان نشسته است به پشت سرش بروید و شانه هایش را ماساژ بدهید...وقتی همسرتان به خانه رسید یک قدم زودتر از همیشه او را ببینید و به او خوشامدگویی بزرگی بدهید...
/ 0 نظر / 7 بازدید