تولد ربات نوزاد سخنگو !! + عکس

 
تولد ربات نوزاد سخنگو !! + عکس
تولد ربات نوزاد سخنگو !! + عکس www.taknaz.ir

تیمی از دانشمندان علوم رایانه دانشگاه هردفوردشایر انگلیس با الهام از مراحل یادگیری زبان کودکان، نوعی ربات iCub شبیه به انسان موسوم به DeeChee طراحی کرده‌اند.

به گزارش تکناز به نقل از ایسنا، این ربات دارای تقریباً تمامی هجاهای موجود در زبان انگلیسی (در مجموع 40 هزار هجا) است که به آن امکان ایراد سخنان نامفهوم درست مانند یک نوزاد را با سرهم کردن مصلحتی هجا‌ها می‌دهد.

این محققان همچنین از 34 نفر خواستند که در نقش معلم، ربات DeeChee را مانند یک نوزاد آموزش دهند. ربات مزبور در یک مکالمه هشت دقیقه‌یی با هر معلم شرکت کرد اما بین هر جلسه حافظه آن ذخیره و سپس پاک و ری‌استارت و در نتیجه با هر معلم فرایند آزمایش از نو آغاز می‌شد. در ابتدای مکالمه، هر کدام از هجا‌ها در ذخیره واژگان سیستم دارای امتیاز همسان بودند.

اما هنگام آغاز درس همه چیز تغییر می‌کرد. این ربات برای گوش فرا دادن و سپس سخن گفتن برنامه ریزی شده بود؛ بنابراین سخن معلم را به هجا تبدیل می‌کرد و تعداد نمونه‌های هر کدام را جمع می‌زد. ربات سپس از این اطلاعات برای به روز کردن امتیازات در واژگان خود استفاده و نمره‌های بیشتری را به هجا‌های مورد استفاده معلم اضافه می‌کرد. هنگامی که سیستم دفعه بعد صحبت می‌کرد امکان تکرار هجا‌های بیان شده معلم توسط آن به دلیل امیتازات بالاتر کنونی بیشتر بود.

به گفته طراحان سازنده، این امر یادآور نوزاد انسان است زیرا هنگامی که صداهای تکراری را می‌شنود نسبت به آن‌ها حساس شده و آن‌چه را که آشناست ترجیح می‌دهد.

زمانی که ربات یک لغت قابل تشخیص را ادا می‌کرد، این یادگیری مقلدانه با اظهارات مشوقانه معلم تقویت می‌شد. DeeChee برای شناسایی این اظهارات و دادن امتیازات بیشتر به هجا‌هایی که مقدم بر تایید معلم بود، برنامه‌ریزی شده بود و در این میان تعدادی از هجاهای نامفهوم نیز امتیازات اضافی می‌گرفتند. اما با تکرار این فرایند، فقط هجا‌های تشکیل‌دهنده کلمات در زنجیره کسب امتیاز قرار می‌گرفتند.

اگرچه سیستم طراحی شده هنوز زنجیره‌یی از هجا‌های نامفهوم را ادا می‌کرد، با نزدیک شدن به پایان هشت دقیقه واژگان واقعی بیشتر از هنگامی که ربات هنوز در حال گزینش تصادفی هجا‌ها بود، ادا می‌شد.

این موضوع که لغات با استفاده از فرایند یادگیری آماری غیر مختص زبان ادا می‌شدند، نشان می‌دهد که این مرحله از کسب زبان نیازمند استعداد گرامری سخت‌افزاری نیست.

«پاول ووگت» دانشمند علوم شناختی در دانشگاه تیلبورگ هلند بر این باور است که این موفقیت گام نخست در جهت طراحی ربات‌هایی است که به انسان در فرایند کسب زبان کمک می‌کنند.

در حال حاضر تکلم DeeChee از زبان کامل و جامع فاصله دارد اما آغاز این روند با ادای سخنان نامفهوم می‌تواند بهترین شیوه برای خلق ربات‌هایی باشد که به طور طبیعی سخن می‌گویند. چنانچه بخواهیم ربات به طور طبیعی تکلم کند نیازمند آموزش آن از همان ابتدا هستیم.

کودکان در بازه زمانی بین شش و 14 ماهگی از مرحله ایراد سخنان نامفهوم وارد مرحله بیان کلمات واقعی می‌شوند. این مرحله در یادگیری کامل زبان ضروری است. هنگامی که تعداد اندکی از واژگان "لنگر" تثبیت می‌شوند، سرنخ‌هایی در خصوص چگونگی آغاز و پایان کلمات ارائه می‌دهند و این امر موجب تسهیل یادگیری سخن توسط کودک می‌شود.

/ 1 نظر / 7 بازدید
Hamid Reza

بزرگترین سایت مزایده آنلاین لاربید www.larbid.com ادرس جدید لارستان موزیک www.LM.niloblog.com اگه بازدید کننده می خواهید روزانه 4 هزارتا و به مدت یک ماه با تخفیف ویژه قیمت فقط 16 تومان بمدت محدود برای سفارش 09366998889 و ادرس ایمیل larestanmusic@yahoo.com larestanmusic@gmail.com ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ کامنت گذاری آنلاین در وبلاگ ها با بلاگــ لیچ : http://www.blogleech.com