توریسم ورزشی در ایران

 

 

تلاش کشورها برای تصاحب میزبانی این مسابقات البته بی‌اجر نمی‌ماند و منافع بی‌شماری را در حوزه های مختلف نصیب آنان می کند به گونه‌ای که پس از جام جهانی 2006 آلمان، گفته می‌شود حدود 11 میلیارددلار، درآمد از این میزبانی نصیب ژرمن‌ها شده و در کنار 11 شغلی که در این بخش فعال بوده، 4 شغل جدید نیز ایجاد شده است.

این مثال به تنهایی نشانگر این است که نباید از تاثیر برگزاری مسابقات این‌چنینی در رونق و پیشرفت این حوزه در صنعت گردشگری به راحتی گذشت.

در کنار تاثیرات گردشگری ورزشی برصنعت گردشگری نکته دیگری که در این میان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تاثیر ورزش و گردشگری بر اقتصاد کشورهاست. برگزاری تورنمنت‌های ورزشی در سطح بالای بین‌المللی آوردن تحولات عظیم اقتصادی،ورزشی ،فرهنگی و اجتماعی برای کشور میزبان به ارمغان می آورد و این موضوع به حدی برای دولتمردان کشورهای توسعه یافته و مترقی دارای اهمیت است که برای دست‌آوردن میزبانی رقابت‌های بین‌المللی نظیر المپیک ،جام‌جهانی و.. به انواع راه‌ها و روش‌ها متوسل می‌شوند .

با برگزاری مسابقات مختلف در دنیا علاقمندانی برای شرکت در این مسابقات به کشور میزبان سفر می‌کنند که این خود موفقیتی اقتصادی برای آن کشور شمرده می‌شود البته مزایای دیگری نیز وجود دارد و اینکه در این رویداد گردشگران با فرهنگ و قابلیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری کشور میزبان آشنا شده و این موضوع باعث تبادل فرهنگی میان کشورهای مختلف می‌شود .

موانع توسعه توریسم ورزشی در ایران

توسعه توریسم ورزشی علاوه برموانع موجود دیگر بخش‌های توسعه گردشگری موانع مخصوص به خود نیز دارد،از مهمترین مشکلات این حوزه نداشتن برنامه استراتژیک برای توریسم ورزشی کشور با توجه به قابلیت‌های کشور است.

یکی دیگر از مشکلات توسعه توریسم ورزشی ،عدم توانایی در برگزاری تورنمنت‌های بزرگ ورزشی نظیر المپیک ،جام جهانی و بازی‌های آسیایی است .

ورزش‌های بومی و توریسم ورزشی

تاکید بر ورزش‌های بومی می تواند یکی از مزیت‌های ایران برای توسعه توریسم ورزشی خود محسوب شود چنانچه امروزه تلاش مسوولان و برنامه‌ریزان ورزشی دنیا نیز بر تخصصی تر کردن رشته‌ها و بومی‌سازی آن‌ها است . ایران نیز به دلیل داشتن ورزش‌های مختلف بومی و سابقه متمادی در این ورزش‌هامی‌تواند با معرفی این ورزش‌ها برای ورود به المپیک زمینه توسعه توریسم ورزشی خود را فراهم آورد. همان‌طور که بسیاری از مسابقاتی که در المپیک به عنوان رشته ورزشی مطرح می‌شود، بازی های بومی و محلی کشورهای مختلف است.

در این راستا برخی از کشورها نیز با توجه به پتانسیل‌های ورزشی موجود در کشورشان اقدام به ایجاد مراکز ورزشی خاص برای گسترش رشته‌های بومی کرده‌اند و از این طریق درآمد سرشاری را نصیب کشور خود می‌کنند .

راهکارهایی برای جذب توریست ورزشی

ایران در کنار جاذبه‌های گردشگری و تاریخی ،پتانسیل‌های لازم برای راه‌اندازی مکان‌های مختلف و ایجاد سایت‌های مجهزورزشی رادر سطح مناسبی دارا است که باید با ایجاد و فراهم آوردن زیرساخت ها در نواحی مختلف کشور، مجتمع های گردشگری ورزشی و اردوهای مناسب ساخته شود.

یکی دیگر از راهکارهای پیشرفت ایران در این حوزه تبلیغات و معرفی ایران به ورزشکاران کشورهای خارجی از طریق ورزشکاران ایرانی است که برای حضور در مسابقات بین‌المللی به کشورهای دیگر سفرمی‌کنند .

در این میان از نقش آژانس‌های مسافرتی نیز نباید غافل شد چرا که آژانس‌های مسافرتی می‌توانند با برگزاری تورهای گردشگری ورزشی ،گردشگران بسیاری را به کشور جذب و به رونق این حوزه کمک کنند،در حال حاضر از دو هزار آژانس فعال در کشور تنها حدود 22 آژانس‌ مسافرتی در این حوزه فعالیت می‌کنند .

کشورهای فعال در توریسم ورزشی

کشورهای اسپانیا، استرالیا، آمریکا و فرانسه، ازجمله کشورهای موفق در حوزه گردشگری ورزشی هستند، در آسیا نیزکشورهایی مانندامارات و ترکیه حضور در این عرصه را تجربه کرده و البته در همین زمان کوتاه، نیزدرآمدهای خوبی هم داشته اند. چنانچه در ترکیه سرمایه‌گذاری‌های خوبی در زمینه ایجاد اردو‌های ورزشی انجام شده و ترکیه مقصد خوبی برای ایجاد اردوهای تیم‌های ورزشی محسوب می‌شود . در ایران نیر می‌توان با استفاده از پتانسیل‌های موجود شرایط و فضای مناسب را برای این موضوع فراهم کرد همان‌طور که بسیاری از تیم‌های ورزشی مانند تیم‌های فوتبال ،اردوهای خودشان را در فصول مختلف در کشورهای مختلف برگزار می‌کنند ، ایران نیز به دلیل داشتن آب و هوای متنوع می‌تواند این امکان را در اختیار بسیاری از تیم‌های آسیایی و اروپایی قرار دهد تا آنها بتوانند اردوهایشان را در ایران برگزار کنند البته این موضوع زمانی در ایران تحقق می‌یابد که زیرساخت‌های لازم در این زمینه در کشور مهیا شود 

/ 2 نظر / 46 بازدید
میلاد

بزرگترین دانلودکده افتتاح شد. هر آنچه شما بخواهید ما در اختیارتان خواهیم گذاشت. فقط کافیست هر چه میخواهید فقط به ما بگویید تا در کوتاهترین زمان بدان دست یابید. بروزترین وبلاگ که حتی از سایتهای بزرگ هم بروزتر است را به شما معرفی میکنم. از شما دعوت می شود که از این وب دیدن کنید و لذت واقعی اینترنت را لمس کنید. تمام اطلاعاتی که در سراسر اینترنت بدنبال آن هستید در این وب وجود دارد. تمام اطلاعات شامل : نرم افزار,آهنگ,عکس,جدیدترین اخبار تکنولوژی و پزشکی,جدیدترین ترفندهای ویندوز و اینترنت,و هزاران چیز دیگر. اگر وارد این وب شدید و چیزی که خواستید را پیدا نکردید کافیست مشخصاتش رو در انجمن بذارید تا در عرض کمتر از 24 ساعت درخواست شما اجرا شود. دیگر نیازی که وقت خود را صرف سرچ کردن در سایتهای مختلف کنید. کافیست فقط به ایموسافت بیایید تا هر آنچه نیاز دارید را به راحتی بدست آورید. منتظر دیدار و نظرات شما هستیم. و همینطور منتظر سفارش های شما. از بزرگترین دانلودکده بلاگ وب دیدن کنید. ایموسافت نه با یک آدرس بلکه با 5 آدرس چشم انتظار شماست. چشم به راه شما هستیم. با تشکر/گروه ایموسافت

jobs

استخدام شرکت میراب پایپ طبرستان استخدام شرکت اویلا زیرمجموعه گروه صنعتی گلرنگ اطلاعات تکمیلی استخدام شرکت مخابرات ایران سال ۹۱ دعوت به همکاری موسسه مالی و اعتباری عسکریه در سراسر کشور استخدام یک شرکت مهندسی در تهران استخدام کارشناس به بالا در شرکت پیمانکاری در تهران دعوت به همکاری یک شرکت معتبر در تهران استخدام مراکز درمانی در قزوین و قم استخدام در موسسه آموزشی پژوهشی آگاهان نیرو استخدام دانشگاه شاهد استخدام منشی در شهرک صنعتی شمس آباد استخدام در شرکت شاناکو در سراسر ایران آگهی استخدام در قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا-آجا استخدام شهرداری سال ۹۱ استخدام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سال ۹۱ استخدام در شرکت آنا صنعت آسیا استخدام در ۶ ردیف شغلی در اصفهان استخدام ماهنامه‌ی اتوماسیون اداری و مالی در تهران تغییر تاریخ آزمون استخدام شرکت مخابرات ایران سال ۹۱ دعوت به همکاری صنایع رباتیک آراد http://www.jobs.xzn.ir