زمستان فرصت طلایی طبیعت دوستان

  زمستان فرصت طلایی طبیعت‌دوستان
 
فصل زمستان که می‏آید خیلی ‏ها غصه می‏خورند و افسرده می‏شوند. برای این گروه زمستان فصل سرما، لرزیدن، در خانه ماندن و خمودگی است ولی برعکس این گروه افرادی هستند که در زمستان جان تازه ‏ای می‏گیرند
این افراد نه تنها در خانه نمی‏مانند بلکه با سفر به نقاط مختلف از نعمت سرما و برف بهترین بهره‌برداری را می برند.
شاید برای برخی از خوانندگان این سطور جای تعجب باشد که چرا نگارنده فصل سرما را نعمت خطاب می‏کند.
فصل سرما برای کشوری چهارفصل مثل ایران امری طبیعی است ولی برخی از کشورهایی که سالانه فقط دو فصل دارند بارش برف یعنی برآورده شدن بزرگترین آرزوها و نعمتی بزرگ. بر همین اساس حتی برخی کشورها اقدام به ایجاد فضاهای مجازی و غیرطبیعی زمستانی می‏کنند تا بتوانند مسافران و گردشگران طالب اینگونه فضاها را حتی در فصولی که هیچکس انتظار ندارد به برف و سرما دسترسی داشته باشند را جذب کنند.
بنابراین بسیاری از کشورها همانگونه که از فصل تابستان برای جذب مسافر استفاده می‏کنند از فصل زمستان هم بهره می‏جویند

زمستان و طبیعت‌گردی زمستانی
فلات ایران با داشتن دو رشته کوه اصلی البرز و زاگرس با قلل متعدد و ارتفاعات متفاوت، شرایط بسیار مناسبی را برای آنها که به گردشگری زمستانی همراه با یخ و برف علاقه مند هستند فراهم کرده است.

بهترین پیست‏های اسکی ایران
اگرچه اسکی معمولا به عنوان تفریح قشر مرفه شناخته می‏شود، اما پیست‏های اسکی ایران به اندازه تمام مردم جا برای لذت بردن از برف‏های مرغوب دارند!
بنابراین اگر تا به حال راهی پیست‏های بین المللی کشور نشده‏ اید، توصیه می کنیم از سرمای زمستان امسال که گفته می شود پربرف و سخت خواهد بود استفاده کنید و لذت سُرخوردن بر دامنه‏ های برفی را تجربه کنید.پیست اسکی دیزین
دیزین نه تنها مهم‌ترین پیست اسکی ایران است، بلکه معتبرترین پیست اسکی در کل خاورمیانه به شمار می‌رود. این پیست که در شمال تهران قرار گرفته، اولین پیست اسکی در ایران است که از طرف فدراسیون جهانی اسکی مورد تائید برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شد و عنوان بین‌المللی به خود گرفت.

شیبف مسیر مناسب، طول مسیر، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی این پیست همه و همه در حد و اندازه‌های بین‌المللی هستند. برای اسکی در دیزین باید راهی کوه‌های شمالی تهران و منطقه گاجره شوید. جایی در فاصله 123 کیلومتری از مسیر جاده چالوس و 71 کیلومتری شمشک. دیزین سه تله کابین ، دو تله سیژ، هفت تله اسکی بشقابی و یک تله اسکی چکشی دارد.
ارتفاع این پیست بین 2650 تا 3600 متر است و بهترین زمان اسکی در آن اوایل آذرماه تا اواخر اردیبهشت ماه است. در این پیست دو هتل، 19 کلبه و پنج رستوران وجود دارد و بنابراین می‌توانید روی سفرهای جمعی طولانی‌تری حساب کنید.

پیست اسکی شمشک
پیست شمشک بعد از دیزین، دومین پیست اسکی بزرگ ایران است. این پیست در 57 کیلومتری شمال شرق تهران قرار گرفته و فاصله کمی با روستای شمشک از توابع رودبار قصران شهرستان شمیرانات دارد. برای رسیدن به پیست اسکی شمشک می‌توانید از مسیرهای لشکرک، زردبند و کرج، گچسر (فقط در فصل تابستان) استفاده کنید. بلندترین نقطه پیست 3050 متر و پست‌ترین نقطه آن 2550 متر است.
در پیست اسکی شمشک دو دستگاه تله‌سیژ، دو دستگاه تله‌اسکی بشقابی و دو دستگاه تله‌اسکی چکشی وجود دارد. همچنین این پیست مجهز به نورافکن زرد است که به شما این امکان را می دهد که تا نیمه‌های شب اسکی کنید. بهترین زمان اسکی در این پیست معمولا از اوایل آذر تا اواسط فروردین است. این پیست هم دو هتل دارد و چهار رستوران که یکی از آنها در قله قرار گرفته است و چشم‌انداز زیبایی به شما می‌دهد.

پیست اسکی توچال
توچال نزدیک‌ترین و شلوغ‌ترین پیست تهران است که در پایان خیابان ولنجک و در سه کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیرانات قرار دارد. این پیست سه خط تله‌کابین و سه خط تله‌سی‌یژ و یک خط تله اسکی دارد که روی هم رفته طول آنها به 7500 متر می‌رسد و با طولانی‌ترین تله کابین‌های دنیا رقابت می‌کند.
این مجموعه سه پیست مجزا دارد که اولی در قله، دومی در دامنه غربی و سومی در ایستگاه هفتم به پنجم قرار دارد. پیست اسکی قله یا ایستگاه هفتم از پائین قله توچال یعنی در ارتفاع 3850 متری شروع شده و به هتل می‌رسد؛ جایی در ارتفاع 3550 متری. طول پیست 1200 متر است و یک تله سـی‌یژ و یک تله اسکی در آن کار می‌کند. این پیست با توجه به ارتفاعی که دارد، همزمان با پیست اسکی سبلان در استان آذربایجان برفگیر می‌شود و بیش از هشت‌ماه در سال قابل بهره‌برداری است.

پیست اسکی ایستگاه هفتم که در دامنه غربی قرار دارد هم مناظر بی‌نظیــری را از کوه‌هـای اطـراف به شما نمایش می‌دهد. مســـــافت این پیسـت 900 متـر است که بالاتـــرین نقطـه آن 3750 متر و پائیــن‌ترین نقطـه آن 3550 متر ارتفاع دارد. در این پیست یک تله سی‌یژ برای حمل و نقل اسکی‌بازان در نظر گرفته شده است.
مسافت پیست اسکی ایستگاه هفتم به پنجم هم حدود 5500 متر است که بلندترین نقطه آن در ارتفاع 3750 متری و پایین‌ترین قسمت آن در ارتفاع 2940 متری در ایستگاه پنجم قرار دارد.
پیست توچال یکی از مجهزترین پیست‌های کشور به شمار می‌رود که در آن باشگاه تنیس، باشگاه تیر و کمان، باشگاه بانجی جامپینگ و اسکیت، باشگاه پینت‌بال و امکان کوه‌نوردی و پیاده‌روی وجود دارد.

پیست اسکی آبعلی
پیست اسکی آبعلی قدیمی‌ترین پیست اسکی ایران است که در نزدیکی شهر آبعلی در 75 کیلومتری تهران و در جاده هراز قرار گرفته است. آبعلی پنج پیست اسکی‌ دارد که در هر کدام از آن‌ها امکاناتی مثل تله‌کابین و تله‌اسکی به چشم می‌خورد. در این پیست همچنین زمین‌ تنیس، سوارکاری، پرش و کایت، هتل، سه رستوران و محل کمک‌های پزشکی وجود دارد.

پیست اسکی دربندسر
پیست اسکی دربندسر را می توان جدیدترین پیست اسکی تهران دانست که در سال 1361 در قالب یک شرکت خصوصی راه اندازی شد. برای استفاده از این پیست باید به 60 کیلومتری شمال شرقی تهران در روستای دربندسر سفر کنید تا بتوانید از اواسط آذر تا اواخر فروردین در آن اسکی کنید. این پیست هر روز هفته باز است و با داشتن یک مدرسه اسکی مجهز و حرفه‌ای م‌ تواند خدمات خوبی به شما ارائه دهد.
پیست دربندسر یک تله سیژ و دو تله اسکی چکشی دارد و ارتفاع پایین‌ترین نقطه آن 2600 متر و بلندترین نقطه آن 3050 متر است. دره «تلتنگه» هم که در شمال دربندسر قرار دارد، در تیرماه هر سال فرصت خوبی برای اسکی در اختیار شما قرار می‌دهد.

پیست اسکی پولادکف
پیست اسکی پولادکف یا سپیدان نام یکی از پیست‌های اسکی در ایران است که در استان فارس، پنج کیلومتری شهرستان سپیدان (در نزدیکی شیراز) قراردارد. در این پیست تجهیزاتی مثل بالابر، تله‌کابین و موتوربرفی وجود دارد و فضایی خانوادگی در آن حاکم است. در نزدیکی پیست اسکی پولادکف، پیست اسکی کوچکتری وجود دارد که به نام پیست اسکی سپیدان شناخته می‌شود و به صورت چهار فصل فعالیت می‌کند.

پیست اسکی خوشاکو
پیست اسکی خوشاکو در 30 کیلومتری غرب ارومیه در منطقه راژان قرار دارد. جایی در کوه‌های پرشیب ارومیه که همراه با تجهیزات ویژه اسکی و پوشش گیاهی مناسب می‌تواند به عنوان پیست اسکی روی برف و روی چمن در فصل‌های مختلف سال مورد استفاده قرار گیرد.

پیست اسکی کاکان
پیست اسکی کاکان در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. برای اسکی در این پیست باید به دامنه‌های زاگرس و قله دنا در 18کیلومتری یاسوج سفر کنید. جایی در نزدیکی دهستان کاکان و منطقه آب نهر که با ارتفاع 2600 متری‌اش میزبان اسکی‌بازان سراسر کشور است. البته طول مفید این پیست 600 متر و عرض مفید آن 1500متر است. در این پیست تله‌اسکی بشقابی به عنوان دستگاه بالابر استفاده می‌شود و تسهیلاتی مثل خوابگاه و رستوران وجود دارد. بهترین زمان اسکی در این پیست از اوایل دی‌ماه تا اواخر اسفندماه است که عمق برف حتی تا 3.5 متر می‌رسد.

پیست اسکی بیجار
پیست اسکی بیجار در استان کردستان هم یکی دیگر از پیست‌هایی است که می‌توانید روی آن برای یک سفر زمستانی فکر کنید. پیست اسکی نسار بیجار روی دامنه کوه نسار در بیجار استان کردستان قرار دارد و یکی از پنج تفریح‌گاه مهم این استان به شمار می‌رود که تجهیزاتی مثل تله کابین، تله سیژ، پارکینگ عمومی، هتل و رستوران در آن به چشم می‌خورد.

پیست اسکی چلگرد
پیست اسکی چلگرد در 85 کیلومتری شهرستان شهرکرد یکی دیگر از پیست‌هایی است که از همین روزها تا پایان اسفند ماه می‌توانید از آن استفاده کنید. این پیست 800 متر طول دارد و هوای آن در بیشتر روزهای زمستان آفتابی است. دسترسی به این پیست از منطقه زاگرس امکان‌پذیر است و 20 تا 30 هزار نفر می‌توانند در هر سال از آن استفاده کنند. یادتان باشد اگر گذارتان به چلگرد افتاد، از تونل و آبشار کوهرنگ هم که در نزدیکی پیست قرار دارد دیدن کنید.

 

پیست اسکی سهند
پیست اسکی سهند را باید در 39 کیلومتری جنوب شرقی شهر تبریز ببینید که حدود 40 دقیقه از این شهر دورتر است. در حال حاضر دو بالابر تله اسکی به طول 1200متر و دو دستگاه مبتدی به طول 100متر در این پیست وجود دارد و شما می‌توانید در شش ماه از سال از برف‌های این پیست برای اسکی استفاده کنید. عمق برف‌های پودری این پیست گاهی تا 4متر می‌رسد اما با این حال، این پیست بهمن‌گیر نیست و فضای مناسبی برای انجام هر گونه ورزش زمستانی دارد.
   

/ 1 نظر / 38 بازدید
st

سلام وبلاگت عالیه. راستی یه سری به وبلاگم بزن.نظرولینکم یادت نره.