گردباد های سنگین و تورنادو

طوفان‎ها، که در نقاط مختلف دنیا به صورت گردباد، بادهای دریایی و یا تندباد دیده می‎شوند، ممکن است گردبادی با سرعت چرخش 100 تا 400 کیلومتر در ساعت و سرعت جابجایی 50 تا 70 کیلومتر در ساعت ایجاد کنند. طوفان‎ها اغلب با باران‎های شدید و سیل همراهند. حتی گردبادهای دریایی که از اقیانوس‎های مناطق حاره منشأ می‎گیرند قدرت تخریبی زیادی دارند. بطوریکه غالبا از اوایل اسفند تا اوایل خرداد طوفانهای سنگین و گردباد‌ها جنوب و سپس شمال آمریکا را در می‌نوردند.

در طول هفته گذشته وزش گردبادهای سهمگین در چندین ایالت آمریکا حداقل ۳۹ کشته برجای گذاشته و خرابیهای زیادی را به بار آورده است. از روز جمعه بیش از ۹۰ گردباد، سقف خانه‌ها را کنده و شهر "ماریسویل" در ایالت ایندیانا را تقریبا ناپدید کرده است. ایالتهای اوهایو، ایندیانا، کنتاکی، آلاباما و جورجیا بیشترین خسارت را دیدند. اما گردباد‌ها با گرفتن جان ۲۰ نفر، بیشترین قربانیان را در ایالت کنتاکی گرفتند. مسئولان سازمان هواشناسی آمریکا می گویند این شش ایالت در مجموع هدف حملۀ 150 گردباد عظیم قرار داشته اند. به دلیل شدت و خطر گردباد‌ها فرماندار ایالت اوهایو وضعیت اضطراری اعلام کرده است. سال گذشته نیز توفان های سهمگین در آمریکا دستکم 550 کشته برجای گذاشت و موجب وارد آمدن بیش از 30 میلیارد دلار خسارت به این مناطق شده بود.

/ 1 نظر / 7 بازدید
محب ولایت

[فرشته] بسم الله الرحمن الرحیم [فرشته] [قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب] [قلب] اللهم صلی علی محمد و آل محمد [قلب] [قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب] [لبخند] [لبخند][لبخند][لبخند][لبخند] [لبخند]سلام علیکم[لبخند] [لبخند] [لبخند][لبخند][لبخند][لبخند] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل]امام محمد تقی جوتد الائمه علیه السلام فرمودند: [گل] [گل]چنين مباش كه در ظاهر از دوستان خدا و در باطن از دشمنان او باشي[گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]